Zasady gry w karty Pasjans

Zasady czyli reguły gry w karty Pasjans Kasyna (Casino Solitaire)

Pasjans Kasyna Pasjans Kasyna, popularna gra na świecie, jest znana pod wieloma nazwami takimi jak Klondike, Patience, Canfield, Chinaman, Demon i Fascination. Gra posiada tysiące odmian i była używana dla relaksu przez takie osoby jak Napoleon, Metternich, Paganini i Churchill. Pasjans Kasyna dodaje podniecenia do tej zajmującej czas gry poprzez stawianie Gracza przeciwko kasynu, tak aby mógł wygrać prawdziwe pieniądze za każdą położoną kartę na czterech stosach (Suit Stacks).

Celem gry Pasjans Kasyna jest uwolnienie kart z talii tak, aby zbudować stosy (Suit Stacks) w porządku rosnącym zaczynając od Asa. Za każde postawione 52 jednostki Gracz otrzymuje 5 jednostek za każdą kartę którą położy na jednym z czterech stosów.

Zasady gry

Rozdanie

W grze jest używana jedna 52-kartowa talia.
Istnieją 4 fundamenty na Stosy Kolorów, które wstępnie są puste.
Istnieje 7 Kolumn z kartami, w których układa się odkryte karty. Karty są rozdawane od lewej do prawej jak następuje: 1 karta w pierwszej Kolumnie, 2 w drugiej, 3 w trzeciej i tak dalej aż do 7 w siódmej po prawej.
Pozostałe karty są ułożone zakryte na stercie w lewym górnym rogu.
Z tej stery odkrywa się karty i przesuwa się je do Kolumn jeśli do nich pasują.
Kolorami są Piki, Kiery, Trefle, i Karo.

Karty na stosie

Stosy Kolorów muszą się zaczynać od Asów i następnie w porządku rosnącym kładzie sie nowe karty (na przykład: A, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K koloru Kier, od dołu ku górze).
Kolumny muszą być układane na przemian czarne i czerwone, i muszą być poukładane w kolejności malejącej. Zatem można położyć zarówno 4 lub 4na 5, ale nie 4lub 4.
Obok stery zakrytych kart w lewym górnym rogu pojawia się sterta odkrytych kart, która powstaje poprzez odkrycie kart ze sterty po lewej. Stert odkrytych kart zmniejsza się poprzez przesuwanie tych kart do Kolumn, do których pasują.
Trzeba przesuwać Kolumny, aby uwolnić zakryte karty potrzebne do budowania Stosów Kolorów.

Przesuwanie kart i kolumn z kartami

Karta, która jest odkryta w którejkolwiek Kolumnie może być użyta w grze.
Aby przesuwać kartę lub karty z Kolumny na Kolumnę, należy po prostu kliknąć na najwyższą wybraną kartę i przeciągnąć do innej Kolumny.
Tylko Król lub Kolumna rozpoczynająca się od Króla może być przesunięta w pustą pozycję Kolumny.
Aby przesunąć wierzchnia kartę ze sterty kart odkrytych, wystarczy na nią kliknąć i ją przeciągnąć.
Aby przesunąć kartę ze sterty kart odkrytych lub jakiejkolwiek Kolumny na Stosy Kolorów, należy na nią kliknąć i przeciągnąć lub dwukrotnie kliknąć a karta automatycznie powędruje do odpowiedniego Stosu Koloru.
Aby dostać się do zakrytych kart w Kolumnach, należy uwolnić je poprzez przesuwanie odkrytych kart do innej Kolumny lub na pustą pozycję. Gdy górna karta w Kolumnie jest kartą zakrytą, należy na nią kliknąć, aby ją odkryć.
Gdy nie można przesunąć górnych kart lub Kolumn, należy kliknąć na stertę kart zakrytych, aby odkryć jedną z nich (pojawi się ona na stercie odkrytych kart).
Przez stertę kart zakrytych można przejść tylko raz. Gdy ukaże się pole „X”, to oznacza, że karty ze sterty kart zakrytych zostały już wyczerpane.

Gra

Ustaw wartość zakładu w sekcji obstawiania: $5.20, $52, $104, $156, $260 lub $520.
Kliknij Deal.
Postępuj zgodnie z zasadami gry, aby przesunąć karty na Stosy Kolorów w prawym górnym rogu ekranu. Wskazówka: rozpocznij od przesunięcia Asów na Stosy Kolorów i układania Kolumn, tak aby odkryć zakryte karty w Kolumnach, zanim dobierze się kartę ze sterty kart zakrytych.
Jeśli przesuniesz wszystkie 52 karty na Stosy Kolorów lub nie możesz już wykonać żadnego ruchu, kliknij na End Game i odbierz swoją wygraną.

Wypłaty
Wygrane są wypłacane za każdą kartę położoną na jednym z czterech stosów – kwota ta zależy od wartości zakładu:

Wybór Postawiona
kwota
Win Rate
(Wypłacona kwota za każdą kartę na stosach)
Maksymalna
wygrana
1 $5.20 $0.50 $26
2 $52 $5 $260
3 $104 $10 $520
4 $156 $15 $780
5 $260 $25 $1300
6 $520 $50 $2600

Im więcej Gracz postawi tym więcej może wygrać!

Opcje gry

Wybór zakładu. Klikając w sekcji zakładów ustawia się wybraną kwotę zakładu na każdą grę w Pasjansie. Wybrany przycisk zostanie podświetlony, aby wskazać bieżącą kwotę zakładu. Kwotę zakładu można zmieniać na początku gry.

Okno Win Rate. Wskazuje współczynnik, który określa wygrywana przez Gracza kwotę za położenie karty na jednym ze stosów. Okno Win Rate zależy od wyboru zakładu.

Okno Win. Wskazuje ilość pieniędzy, które Gracz wygrał do tej pory w bieżącej grze.

Deal. Rozpoczyna nową grę i zostaje rozdany nowy układ kart. Gracz może rozpocząć grę poprzez przesuwanie lub odkrywanie kart.

End Game. Zatrzymuje grę i wypłaca wygrane (które są wskazane w oknie Win) na konto Gracza. Nie można wykonać więcej ruchów po wybraniu opcji End Game.

Undo. Pozwala Graczowi na cofnięcie ostatniego ruchu, jeśli to dozwolone. Przycisk Undo jest nieaktywny, gdy opcja Undo jest nie dozwolona.